Edgedancer

Brandon Sanderson, „Edgedancer“, Gollancz, 2018 m.

Jau apsidžiaugiau, kad išėjo Sandersono „Rhytm of War“. Bet… negalėjau imt į rankas, nes be to, kad kainavo bezbožnai, tai dar neperskaičiau ir gretutinių „Edgedancer“ ir „Dawnshard“ istorijų.

Kažkodėl buvo susišvietę, kad tik elektroninės buvo (yra popierinės, yra). O aš iš tų, kur mėgsta knygas ir uostyti, ir kramtyti.

Parsisiunčiau.

Jau kurį laiką galvojau, kad Lift turi tapti vienu atraminių serijos personažų. Daug jau Sandersonas jai svarbos skyrė, net jei kol kas vaizdavo ją daugiausiai epizodiškai. Nu ir akurat. Džiaugiuosi, kad „Edgedancer“ davė progą su Lift susipažinti geriau.

Kai skaičiau „The Words of Radiance“ ir „Oathbringer“, vis galvojau: ką ji man primena?

Nagi Pepilotą. Pepę Ilgakojinę. Iš principo, pati viena pasaulyje, lengvabūdė, ant visko (atleiskit mano prancūzų) ab-sa-liučiai bydėjusi, su piliulėmis ar ne, ūgti nebenori, neįprastos galios… Apsirijėlė… Nu bet geros dūšios. Ir, po visa ta gatvinio vaikėzo povyza, stebėtinai įžvalgus vaikas (va šitos kelios paskutinės savybės neša į Kubera Leez).

Tik kad kapstytis reikia.

Iš pradžių ji mane – ar jo didenybės etc, etc. rūmuose, ar Dalinaro vizijose – erzino. Nerealiai. Kliuvo viskas: žodynas, manieros, kartais tyčiomis, beveik iki bukumo supaprastintas pasaulio matymas. Ir tas valingas, bemaž demonstracinis bydėjimas.

Teko diagnozuoti sau senatvę.

Nes, kaip ir su visais Sandersono personažais, šitas įspūdis man apsivertė. Skaitydama „Edgedancer“, kuo toliau, tuo labiau persisėmiau Lift perspektyva. Nustojo kliūti jos žodynas, pasaulio matymas. Priešingai, tai padaryta labai vykusiai nupiešti Lift kaip personažą. Ėmiau vietomis juoktis ir dar balsu. Patiko, kad vietomis tiesiog persimušdavo Lift įžvalgumo perlai. Fainas ten vaikas. Tik kas ten su juo padaryta?

Sandersonas čia vėl pabarsto užuominų, realiai – daugiau trupinių – ir palieka skaitytoją nedavalgiusį.

Tikiuosi, duos mums Sandersonas jos daugiau.

Wyndle – Lift spren irgi patiko. Visų pirma, labai įdomiai sugalvota spren forma. Antra, pagal verkšlenimą – jis toks realiai cross‘as tarp C-3PO ir Bilbo Bagginso. Tai kaip gali nepatikti?

O pati istorija?

Na, vis laukiu, kol Sandersonas vėl pramuš kaip „The Words of Radiance“.

Čia jis rašo linksmai. Ir vykusiai linksmai. Reikalui esant, persijungia prie siaubo ir dramos, bet nepersistengia.

„Edgedancer“ gauname progą susipažinti su Tashikku (AKA spanreed central). Vėlgi worldbuildinama (oooo, drop-deads! :)), tačiau šįsyk su saiku – Rosharas nekeičiamas. Be Yeddaw miesto struktūros, Tashikki aprėdų, tikėjimo ar maisto kultūros kažko nauja mažai.

Va tie The Sleepless čia jau įdomiau. Vaidenasi, kad gal minėti kažkurioje Stormlight Archive knygoje. Klausimų kilo ir net labai, bet kol kas prisilaikysiu. Jei ką – negooglinkit, nejudinkit, nekvėpuokit, nesispoilinkit, čia mums specialiai jauką pametė; aš vos nesusigadinau reikalo, gerai, kad fanzinas skaityt leidžia tik tada, kai spoilerius pasilaimini.

Pati istorija paaiškina kai kuriuos dalykus. Nors man antra „Oathbringer“ dalis labai patiko, kai kurie dalykai ten nukrito neaiškiai. Dabar jau truputį aiškiau.

Tad skaityti rekomenduoju, bet geriau prieš „Oathbringer“.

Nes ar ne taip buvo numatyta?

Ankstesnės serijos dalys aptartos čia:

https://bagaznikelis.com/2020/08/15/the-way-of-kings-1-dalis/
https://bagaznikelis.com/2020/08/31/the-way-of-kings-2-dalis/
https://bagaznikelis.com/2020/09/21/the-words-of-radiance-i-dalis/

https://bagaznikelis.com/2020/09/30/the-way-of-radiance-ii-dalis/
https://bagaznikelis.com/2020/10/18/oathbringer-i-dalis/ (atnaujinta)
https://bagaznikelis.com/2020/11/04/oathbringer-ii-dalis/


Absurdas Animaciniai filmai Antologija Apsakymai Apsakymų rinkiniai Biografijos Biologinė fantastika Britų literatūra Cyberpunk Dark Fantasy Detektyvai Devyniasdešimtieji Distopija Drama Fantastika Grožinė literatūra Induizmas Istorija Istorinis detektyvas Istorinė dokumentika Kelionės laiku Kiti pasauliai Klasika Knyga ir filmas Komedija Lietuviška fantastika Lietuvių literatūra Magiškasis realizmas Meilės romanas Memuarai Mitologinė interpretacija Mokslinė fantastika Nepriklausomybė Psichinė sveikata Publicistika Re-reads Religija Rusų literatūra Sapkowskis Satyra Skandinaviškas noir Socialinė fantastika Socialinė inžinerija Studija "Ghibli" Viduramžiai

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s