Jaunojo gydytojo užrašai

Michail Bulgakov. “Jaunojo gydytojo užrašai” Jotema, 2019 m.

Kalbant griežtai, „Jaunojo gydytojo užrašai“ nebuvo iš mano tsundoku skyrelio. Priešingai, labai skubėjau ją įsigyti, kol neįsigaliojo varžantis mano naujametinis pažadas.

Ši knyga susideda iš kelių labai skirtingų komponentų, tad pakomentuosiu kiekvieną jų atskirai.

„Jaunojo gydytojo užrašai“

Į pasakojimus apie literatūrą, veikiančią tarsi panacėja, žiūrėdavau kreivai. Pasirodo, ko gera, kiekviena knyga gali būti terapinė, jei ją perskaitysi laiku ir vietoje. „Užrašai“ man kliuvo laiku. Manau, kad gerai veikia nuo Fausto sindromo (turiu omeny neatitikimą tarp lūkesčių mokslo srity ir to, ką su tuo realiai galima padaryti).

Ir štai perskaitau keletą autobiografinių novelių apie vos dvidešimt kelerių mediką, ką tik baigusį universitetą ir išvykusį dirbti gydytoju užkampių užkampyje. Vykstant revoliucijai. Pacientų tamsumas – beribis. Penicilino dar nėr, skiepų – kai kurių – dar visai, o kitų – kaip ir nėr. Naktimis šviesos beveik nėr. Kito gydytojo nėr. Tik dvi pasišventusios akušerės ir felčeris. Ir dar – aibė sudėtingų atvejų, kuriuos gerai, jei bent vadovėlyje matei. Atsakomybė ir lūkesčiai – milžiniški.

Rekomenduočiau paskaityti kiekvienam. Išsyk praeina noras verkšlenti, kad sunku, kad kažką darai ne taip. Ir imi geriau suprasti, kokia atsakomybė slegia gydytojus. Net patobulėjus technologijoms ir atradus antibiotikus – sprendimo ir jo lemiamų pasekmių faktorius tas pats.

Ne itin mėgstu memuarus, prisiminimus, bet šiti suėjo gerai, net parašyti gydytojiškai – ir su cinizmu, ir su kartėliu, vietomis – pernelyg dalykiškai.

“Kaipgi tu šitaip, motin, geresnės vietos neradai gimdyt, kaip tik ant tilto? Kodėl arkliais neatvažiavai?
Ji atsakė:
 – Šešuras arklių nedavė. Iš viso penketas varstų, sako, nueisi pati. Moteriškė tu stipri. Nėra ko arklių be reikalo gainiot.
 – Kvailys tavo uošvis ir kiaulė, – pasakiau.”


M. Bulgakovas, “Prapuolusi akis”

“Morfijus“

Kraupus apsakymas. Ne dėlto, kad prastai parašyta. Skaitant kiek kliuvo emocinis personažo atsitraukimas, bet manau, kad jis puikiai atspindi jo addiction statusą. Tiesiog šiurpina, kaip greitai galima šitaip baisiai nusivažiuoti. Dar baisiau, kai paaiškėja, kad labai autobiografinis.

Tokia rusiška, kiek didaktinė XX a. pradžios Trainspotting versija.

“Tirpalas trijų procentų, du švirkštai. Vadinasi, gaunu vienu kartu – 0,06.
Padoriai!”


M. Bulgakovas, “Morfijus”

„Užrašai ant rankogalių“

Mano akimis, sunkiausiai skaitoma rinkinio dalis. Pirmiausia dėl to, kad tai yra… neišbaigti užrašai. Vertėjo pastabų – bemaž tiek pat, kiek pačių „Užrašų“. Nesidomintiems tuo laikotarpiu ar Bulgakovo, kaip rašytojo, biografija, vargu ar bus įdomu, nors „Užrašai“ suteikia daug konteksto.

„Šėtoniada“

Absurdo apsakymas, stiliumi ir tema panašus į „Meistrą ir Margaritą“. Personažas ir skaitytojas į absurdą – gal porevoliucinės sistemos, gal velniavos – įtraukiami labai greitai – tarsi į Alisos triušio urvą. Ar patiks, ko gero, priklauso nuo skonio. Personažas – mažai išvystytas ir nelabai reflektuojantis, bet galbūt tame ir esmė?

Apibendrinant

Puiku kontekstui, kas per būtybė buvo tas Bulgakovas, ir dar labiau skatinanti klausimą: kaip režimas jo nepašalino?

Jei patiko…

“Šėtoniada”, rekomenduočiau:

M. Bulgakov. “Meistras ir Margarita”

“Meistras ir Margarita” all time absurdo klasika apie gyvenimą porevoliucinėje Rusijoje, ir dar su biblinėmis paralelėmis.

“Morfijus”, rekomenduočiau:

I. Welsh. Trainspotting

Trainspotting – autobiografinių elementų turintis pasakojimas apie jaunuolius, sėdinčius ant adatos Edinburge vėlyvais 80-aisiais. Parašyta tobula to laikmečio edinburgietiška tarme. Dėl tarmės įsiskaito sunkiai, bet paskui nebepaleidžia.

1996-aisiais pastatytas ir, ko gera, labiau žinomas filmas tuo pačiu pavadinimu. Su Ewanu McGregoru ir Kelly McDonald. Jei nematėt – pažiūrėkit.

Tiek filmas, tiek knyga išmuša bet kokį norą neatsakingai eksperimentuoti su savo gyvenimu.

Absurdas Animaciniai filmai Antologija Apsakymai Apsakymų rinkiniai Biografijos Biologinė fantastika Britų literatūra Cyberpunk Dark Fantasy Detektyvai Devyniasdešimtieji Distopija Drama Fantastika Grožinė literatūra Induizmas Istorija Istorinis detektyvas Istorinė dokumentika Kelionės laiku Kiti pasauliai Klasika Knyga ir filmas Komedija Lietuviška fantastika Lietuvių literatūra Magiškasis realizmas Meilės romanas Memuarai Mitologinė interpretacija Mokslinė fantastika Nepriklausomybė Psichinė sveikata Publicistika Re-reads Religija Rusų literatūra Sapkowskis Satyra Skandinaviškas noir Socialinė fantastika Socialinė inžinerija Studija "Ghibli" Viduramžiai

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s